• Samo Demšar

"Od danes sem Nemec!" - Borussia Dortmund proti Malagi

Pretekli teden smo obeležili sedmo obletnico tekme, ki se mi bo za vedno vtisnila v spomin, vsaj trenutno pa se mi to še vedno zdi najboljša tekma, kar sem si jih ogledal v živo.

V 16 letih, kolikor časa že aktivno spremljam nogomet, sem bil priča številnim neverjetnim dvobojem – eden zadnjih je bil lanskoletna četrtfinalna tekma Lige prvakov med Tottenhamom in Manchester Cityjem, ki se je končala s 4 : 3 za City.

Kljub morda najboljšim uvodnim 20 minutam, kar sem jih videl na nogometni tekmi (tudi ostalih 70 minut še zdaleč ni bilo dolgočasnih), pa ta tekma zame vseeno ni presegla mejnika, ki ga je postavila tekma iz leta 2013. V tem besedilu bomo govorili o povratni tekmi četrtfinala Lige prvakov med Malago in dortmundsko Borussio na Signal Iduna Parku.

Tekmo zame iz izjemne v epske višave dvigne (predvidevam da arabski) komentator – a do tega pridemo v nadaljevanju.

Sezono pred omenjeno tekmo sta bili obe ekipi na vrhuncu – Borussia se je že drugič zapored zavihtela na vrh nemške Bundeslige in temu pristavila še Nemški pokal, medtem ko je ob koncu sezone Malaga zasedla četrto mesto v španski La Ligi. Po zmagi nad grškim Panatinaikosom se je španski klub prvič v svoji zgodovini uvrstil v skupinski del Lige prvakov.

Oba kluba sta v svojih skupinah osvojila prvi mesti in po uspešno prestani preizkušnji v osmini finala – Borussia je prepričljivo odpravila ukrajinski Šahtar, Malaga se je malce bolj namučila s portugalskim Portom – je žreb določil, da se bosta ekipi pomerili v četrtfinalu. Po prvi tekmi, ki se je v Španiji končala z 0 : 0 – predvsem zaradi zapravljenih priložnosti Borussiinega Maria Götzeja – je sledil povratni obračun v Dortmundu.

Že pred prvo tekmo je za favorita veljala Borussia. Ekipo, ki jo je vodil Jürgen Klopp, so nenazadnje sestavljali zelo dobri igralci.

Postava Borussie (vir: Youtube)

Predvsem v ofenzivnem smislu je bila to zelo dobra ekipa, kateri je ta četrtfinalni obračun predstavljal prvo pravo preizkušnjo v izločilnih bojih Lige prvakov.

Na drugi strani je Malago vodil bivši trener madridskega Reala Manuel Pellegrini, ki je pred sezono 2011/12 v klub pripeljal številne znane igralce – taki so bili Santi Cazorla in Nacho Monreal (oba sta bila v času tekme z Borussio že igralca londonskega Arsenala), Jeremy Toulalan, Isco ter Joaquin.

Postava Malage (vir: Youtube)

Malaga je na povratnem obračunu stavila predvsem na vratarja Willyja Caballera, ki je bil junak prve tekme proti Dortmundu. Najpomembnejša sprememba pa je prišla v obrambi – branilec Sanchez je dobil priložnost v odstopnosti kapetana Welingtona, ki ni smel igrati zaradi števila rumenih kartonov.

Atmosfera na Westfalenstadionu (drugo ime za Signal Iduna Park) je bila kot vedno izjemna.

Če bi tekmo sodili po uvodnih minutah, bi malo kdo rekel, da bomo priča eni najbolj dramatičnih tekem v zgodovini Lige prvakov. A po nekaj polpriložnostih na obeh straneh se je igra le malce razživela in v 25. minuti je ob slabi reakciji Borussiine obrambe in po dobri potezi Joaquina na robu kazenskega prostora slednji goste popeljal v vodstvo.

Joaquinov gol za vodstvo Malage z 1 : 0.

Gol v gosteh je Malagi prinesel velik kapital, a ne za dolgo. Pet minut pred iztekom prvega polčasa je Westfalija imela prvi razlog za rajanje – po lepi kombinaciji med Reusom in Lewandowskim je slednji prišel mimo Caballera in žogo poslal v prazno mrežo.

Zadetek Lewandowskega za izenačenje na 1 : 1.

Kljub rezultatu 1 : 1, ki je v polfinale še vedno vodil Špance, so ti prihajali do konkretnejših priložnosti – nekajkrat je moral dobro posredovati »zanesljivi« Weidenfeller, predvsem po strelu Joaquina z glavo iz neposredne bližine.

Tekma se je skozi drugi polčas stopnjevala. Obe ekipi sta napadali, po menjavah okoli 70. minute pa so domači postali veliko konkretnejši in dvakrat je moral izjemno posredovati Caballero.

A v 82. minuti je sledil šok za domače – po hitrem protinapadu in lepi podaji Isca se je iz oči v oči z Weidenfellerjem znašel Baptista, ki je žogo poslal mimo čuvaja mreže, a ta bi vsaj na prvi pogled šla mimo desne vratnice. Na srečo Malage je žogo v gol pospravil branilec Eliseu *, ki je osem minut pred tem na igrišču zamenjal kapetana Dudo.

* Eliseu je bil v trenutku Baptistinega strela v prepovedanem položaju, a k temu se vrnemo v nadaljevanju.

Eliseujev gol v 82. minuti.

Tako se je manj kot devet minut pred iztekom rednega dela Dortmund znašel v izgubljenem položaju. Če so hoteli ostati v tekmovanju, bi morali zaostanek z 1 : 2 spremeniti v zmago. Ključno potezo v lovljenju rezultata je trener Klopp naredil v 86. minuti, ko je iz igre vzel vezista Gündogana, namesto njega pa v igro poslal svojega najboljšega branilca Matsa Hummelsa. Namen menjave je bil jasen – Hummels bo kot zadnji igralec Borussie stal na sredini in z dolgimi žogami poizkušal zaposliti Subotića in Santano, ki sta popolnoma opustila obrambne zadolžitve in sta na visoke žoge čakala v nasprotnikovem kazenskem prostoru.

Kmalu je taktika pokazala potencial, a uspešna podaja Hummelsa je bolj kot ne presenetila Subotića in žoga mu je ušla v golavt. Iztekel se je redni del, ki pa ga je sodnik Thomson podaljšal za štiri minute.

Že v prvi minuti dodatka je Kloppov načrt obrodil sadove. Hummelsova podaja s sredine je preletela vse obrambne igralce ter prišla do Subotića, ki jo je podaljšal do Santane. Žogo pred slednjim je sicer izbil Gamez, a le do Reusa, ki je zatresel prazno mrežo. Rezultat 2 : 2.

Reusov gol za 2 : 2.

Nogometaši Borussie so pohiteli nazaj na sredino z novim upanjem. In res, v 93. minuti je z roba kazenskega prostora * podal Lewandowski. Žoga se je odbila do Reusa, ki jo je podal pred gol Santani in Schieberju – dvojec je s skupnimi močmi poizkušal žogo spraviti čez črto, nakar je to le uspelo Santani *. Na semaforju se je izpisalo 3 : 2 in Westfalija je bila v deliriju. Kljub protestom nogometašev Malage zaradi prepovedanega položaja Santane je gol obveljal, ob končnem pisku sodnika pa smo na igrišču videli tako solze sreče kot žalosti.

* Tako Schieber (ob podaji Lewandowskega) kot Santana (ob poizkusu Schieberja) sta bila v prepovedanem položaju.

Santanin gol in konec tekme.

Tekma iz leta 2013 bo ostala ena od nogometnih klasik, hkrati pa je vsaj zame bila eden od redkih razlogov proti uvedbi VAR-a. Tako drugi gol Malage kot tretji gol Borussie bi namreč morala biti razveljavljena. Nemogoče je trditi, kako bi se tekma razpletla, če Malaga ne bi povedla v 82. minuti, a z gotovostjo lahko trdim, da razplet ne bi bil niti slučajno tako epski.

Kot sem omenil že na začetku, tekmo še dodatno izboljša komentator. Še danes praktično razumem le priimke igralcev in besedo »gol«. Edino frazo, ki jo razumem, mi je »prevedel« sošolec v srednji šoli; ob zadetku Santane za končno zmago komentator večkrat ponovi­: »Od danes sem Nemec!«

Vrhunci tekme z (verjetno arabskim) komentatorjem. Kvaliteta videa je veliko slabša, zato te verzije nisem uporabljal že prej.

Borussia je tisto sezono prišla vse do finala Lige prvakov, a je tam izgubila proti Bayernu in Münchena. Klub je sicer v naslednjih letih malce padel v formi, a se v zadnjem obdobju konstantno vrača in se ga šteje med najboljše evropske klube.

To na žalost ne velja za Malago. Že v sezoni 2012/13 je bil klub v hudih finančnih težavah, zaradi katerih so izgubili številne nosilce igre. Vseeno so se v La Ligi redno uvrščali okoli 10. mesta vse do sezone 2017/18, ko so končali kot zadnjeuvrščena ekipa v španski prvi ligi. Blizu povratka v najvišji rang tekmovanja so bili lani, a jih je v prvi tekmi play offa izločil Deportivo iz La Corune. Letošnja sezona je vsaj zaenkrat za Malago veliko slabša, saj trenutno zasedajo šele 15. mesto – 11 tekem pred koncem sezone so tako osem točk oddaljeni od mest za play off in uvrstitev v prvo ligo, hkrati pa jih le tri točke ločijo od mest, ki vodijo v nižji rang tekmovanja.

Vir naslovne slike: Youtube